Ramki 1k2 i 9k6 bps „na żywo” odbierane przez SR5DRA w paśmie VHF/UHF.
SR5DRA. w pierwszej lokalizacji, został uruchomiony w grudniu 2004r. Nie byłoby to możliwe bez życzliwości dobrych ludzi od wielu lat wspierających radomskich krótkofalowców udostępniając swoje pomieszczenia, miejsce pod antenę i łącze internetowe.
DIGI tworzyły następujące podzespoły:
- komputer z systemem Linux i oprogramowaniem javAPRSSrvr z modułami javAPRSIGate, javAPRSDigi i javAPRSDB autorstwa Pete Loveall AE5PL
- radiotelefon RADMOR /murzynek/ pracujący na częstotliwości 144.800MHz
- modem TNC w trybie KISS /początkowo modem BAYCOM/
- antena 3×5/8 fali
Osoby, które brały czynny udział przy uruchamianiu SR5DRA, kompletowaniu sprzętu i instalacji, to:
- Darek SQ5VDR ze wsparciem duchowym Kasi SQ5VKR
- Bartek SQ7BRH
- Rafał SQ7BCZ
- Mariusz SQ7DUF
- testerzy: Franek SP7XFC, Tomek SQ7BQC, Marcin SQ7BQH
- Tomek SQ5DCP
Po zakończeniu instalacji i po pierwszym objeździe mobilem miasta, finał nastąpił w domu Mariusza SQ7DUF 😉
Obecnie SR5DRA to DIGI/IGATE APRS pracuje na częstotliwości 144,800 i 432,500 MHz w tej samej lokalizacji co przemiennik D-STAR SR5UVR.
Ma on za zadanie odebrać sygnały stacji APRS, przekazać je dalej przez port radiowy (DIGI) oraz przez internet (IGATE) do sieci APRS.
Sygnał FM, nadawany przez licencjonowanego krótkofalowca, z zakodowanymi w ramce danymi GPS, jest odbierany przez radiotelefon SR5DRA. Audio z tego radiotelefonu podłączone jest przez kartę dźwiękową do komputera z oprogramowaniem Dire Wolf. Oprogramowanie to dekoduje ramki i przekazuje je do oprogramowania APRX które przesyła dane do internetowej sieci APRS oraz retransmituje je na port radiowy.
Zamiast karty dźwiękowej i oprogramowania Dire Wolf można użyć np. modem pracujący w trybie KISS, który dekoduje ramki i dostarcza je przez port szeregowy do oprogramowania APRX.
Kiedyś do radiotelefonu SR5DRA podłączony był także tracker, pracujący pod znakiem SR5DRA-2. Urządzenie to generowało dane telemetryczne zawierające informacje o temperaturze zewnętrznej, temperaturze nadajnika przemiennika SR5RA oraz o napięciu zasilania. Dane te można było obserwować na stronie www.